Фонд «Знаки пам’яті» щодня досліджує та поширює знання про історію, культуру та спадщину Польщі та Центрально-Східної Європи. Важливою частиною його діяльності є благодійність, особливо спрямована на польські осередки та школи в Україні.
Шукаючи нужденних, Кшиштоф Гофман, член Ради Фонду, дізнався про, на жаль, справжні нетрі у лісі поблизу Львова. Тут проживає близько двохсот ромів. Вони приїхали із Закарпаття, де неосвіченим ромам бракує роботи. Вони сподіваються на кращу долю у межах великого міста. Вони збирають брухт на сміттєзвалищах, іноді їх наймають на підробітки. Живуть вони в наметах з гілок і будівельної плівки, розміщених на голій землі.
Парафія св. Йоана Павла ІІ заопікувалася ними. о. Гжегож Драус відвідує їх із волонтерами та проводить катехизацію. Більшість хоче хреститися. Вони мають певні стосунки з Римо-Католицькою Церквою, вони ідентифікують себе з нею, але вони не були катехизовані і більшість із них не були охрещені. Парафія вирішила тут започаткувати й шкільну освіту. Вона вже має річний досвід ведення повноцінної школи для ромських дітей – біженців, які живуть у парафіяльному будинку. Тут завдання складніше, оскільки діти, як і їхні батьки, майже не відвідували школу. Вони не можуть розраховувати на те, що підуть до місцевих шкіл, а школи не зможуть впоратися зі специфічними учнями.
Необхідно створити можливість інтенсивного навчання на місці, в таборі. Голова військової адміністрації Львівської області підтримав таку ініціативу опіки Львівської парафії св. Йоана Павла ІІ над табором ромів.
Над цією новаторською справою взяв шефство фонд «Знаки пам’яті». У квітні прелат Ян Сікорський з Варшави відвідав парафію св. Йоана Павла ІІ, освятив і встановив камінь із відбудованого його стараннями костелу в сусідніх Вижнянах (одного з найстаріших в Україні) та хрест на місці, де буде стояти шкільний намет. Роми самі підготували місце для встановлення намету, який привіз особисто Кшиштоф Гофман із фонду «Знаки пам’яті».
Фонд також привіз велику кількість продуктів харчування для дітей. Кшиштоф Хоффман працює над подальшою підтримкою мешканців. Після встановлення намету розпочне діяльність і школа. Його вестиме група викладачів парафіяльного християнського театру «Еммануїл» ім. Кароля Войтили.
Санітарний стан табору є дуже поганий. Стратегія, яку проводять «Знаки Пам’яті» разом з Парафією, є шансом на зміни, щоб, можливо, освічені та євангелізовані діти були останнім поколінням, яке житиме в нетрях, в будинках з гілок та плівки.
Отець Гжегож Драус
фото: Кшиштоф Гоффман, Войцех Козак