I-е півріччя І-ої Ромської ЗОШ «Алав». Під патронатом познанського “Карітасу”

Для численних дітей, які проживали в будинку для біженців війни, була заснована парафіяльна школа. Більшість учнів це Роми.

У них зазвичай були великі затримки в навчанні, їхні знання не відповідали рівню пройдених класів. Невеликі групи, інтенсивні заняття, індивідуальний підхід до кожного студента дає свої перші результати. Окрім дітей, учнями є також і дорослі, які вчаться писати та читати. У школі проводиться католицька катехизація, на сьогоднішній день це підготовка до Першого Причастя, до нього ще ніхто з учнів (дітей і дорослих) не приступав.

Школа має офіційне державне значення, є частиною школи в Годівці, що діє в приміщенні Львівської парафії.

Учні в Годовиці складають періодичні іспити та отримують сертифікати. Перші іспити пройшли успішно.

Школа працює завдяки допомозі Карітасу Познанської Архідієцезії, який цього року підтримує вчителів. Обладнання та посібники дарують інші жертводавці та парафія.
Ініціатор Ромської школи «Алав» о. Гжегож Драус, настоятель парафії св. Йоана Павла ІІ, де знаходиться школа і де живуть учні, він хотів запобігти неминучій маргіналізації ромів, які, якби були позбавлені освіти, не знайшли б роботи були б ще більше ізольовані від суспільства.

Мало Ромів в Україні ходять до школи, тому що там стикаються з дискримінацією, яка є шкідливою, упередженнями та неправдивими міфами. Додатковою перешкодою є рідна мова – угорська або різноманітні ромські діалекти, при цьому мало знають українську. «Це вже є цінністю, тому що мовне розмаїття може стати цінністю, яка розвиває інтелектуально та культурно». каже отець Г.Драус. «Під час навчання ми намагаємося частково запровадити вивчення рідної, домашньої мови». Він зауважує велику відкритість ромів до віри та релігійність, властиву ромській культурі. Вже двадцять п’ять дорослих, старших і молодших дітей з числа ромів, які пройшли через храм св. Йоана Павла ІІ у Львові охрестили, а зараз – що рідко буває в ромській культурі – кілька пар готуються до вінчання. Отець Гжегож Драус зауважив, що в ромській культурі це слово має видатне значення, усі договори є усними, а не письмовими. Сказане слово невідворотне. Ромське значення терміну «слово» близьке до східного, біблійного розуміння слова – «дабар», де слово і діло майже тотожні. Саме тому він дав назву Школі – «Алау» мовою українських ромів означає «слово». У ромській культурі це слово має видатне значення, всі домовленості усні, а не письмові. Сказане слово невідворотне. Ромське значення терміну «слово» близьке до східного, біблійного розуміння слова – «дабар», де слово і діло майже тотожні.

За організацію Школи «Алав» взявся колектив Християнського театру «Еммануїл» ім. Кароля Войтили. Її засновник, а нині й директор Школи Жанна Горай – сценарист і режисер, філолог за освітою та досвідчений педагог. Швидко вдалося – що є знаком Божого захисту – зареєструвати цю першу католицьку школу на практиці, для людей – на жаль у багатьох випадках – «на початку», обтяжених соціальною ізоляцією.

о. Гжегож Драус

Волянський Віталій

Next Post

Екуменічне колядування

Пн Лют 13 , 2023
На завершення традиційно тривалого в Україні Різдвяного періоду у Львові відбулося Екуменічне колядування. Референт  екуменічного відділу Митрополичої Курії о. Гжегож Драус запросив до костелу св. Йоана Павла ІІ представників різних конфесій. Окрім колядок  духовники читалі проповіді. Від Православної Церкви України прибуло четверо священиків. Разом із представником греко- католицької курії о. Ростиславом […]

Вам може сподобатися

Breaking News