ПАСХА – три великі дні

Пасха – це не тільки Великодня неділя, це три дні – Пасхального Тридення, яке має на меті відобразити і таїнственно пережити історію страстей, смерті та воскресіння Ісуса.

Впродовж кожної Літургії маємо Євангельське читання, яке приносить  послання.

 ВЕЛИКИЙ ЧЕТВЕР

 Євангельські події:  Тайна Вечеря, молитва в Гетсиманії, арешт Ісуса.

Послання: встановлення Таїнства Євхаристії та Священства.

Літургійні знаки: Урочисто відправляється Євхаристія. (Співи, кадило, квіти – підкреслюють урочистість).

Літургія Слова: Вих. 12,1-8.11-14; 1 Кор. 11,23-26; Ів. 13,1-15

Співається гімн «Слава во вишніх Богу», у супроводі дзвонів (перший раз від початку Посту).

Мовчання дзвонів

Дзвони, органи і інші інструменти мовкнуть, бо «заcпівавши гімн, Ісус з учнями перейшли до Гетсимані». Замість гонгів і дзвонів звучать дерев’яні колодки, на згадку про прибуття Юди і натовпу людей до Гестиманії, для схоплення Ісуса.

Омивання ніг

Для розкриття суті Євхаристії відбувається обряд омивання ніг. Священик омиває ноги 12 особам, повторюючи жест Христа під час Тайної Вечері.

Євхаристія є джерелом всякої любові: любові до Бога, до людей, до світу, до себе самого. Серцем Євхаристії є перебування в любові самого Бога.  Євхаристія закликає християн любити так само, як любив Христос, який віддав за нас своє життя: «Любіть один одного, як Я вас полюбив».

Середновічні монахи омивали ноги вбогим перед тим, як їх нагодувати.

Перенесення Євхаристії

Літургія без благословення є незавершеною.

На згадку про схоплення й ув’язнення Ісуса переноситься Чаша з Причастям до окремого місця,  яке символічно представляє «темницю», де було ув’язнено Ісуса.

Табернакулум (дарохранительниця) є відчиненим і пустим. Вірні залишаються на молитві при ув’язненому Христі.

Пам’ятай про ув’язнених, про свої зневолення, з яких Ісус прийшов на цей світ, щоб визволити нас.

Заохочуємо до молитви, на подобі молитви в Гетсимані: «Зостаньтеся тут і чувайте зі мною…щоб не ввійти у спокусу». Просимо, щоб бути здатними виконувати, як Ісус, волю Отця.

 Зняття обрусів з вівтаря

Ув’язнення Ісуса і знімання з Нього шат, перед розп’яттям, виражається зняттям обруса з вівтаря. Це вказує на те, що Христос «Існуючи в Божій природі, принизив себе самого, прийнявши вигляд слуги», стаючи ближче кожному, хто є несправедливо принижений, переслідуваний, невинно страждаючий.

ВЕЛИКА П’ЯТНИЦЯ

 Євангельські події: суд, бичування, хресна дорога, розп’яття, смерть і похорон Ісуса.

Послання: Спасіння, прощення і визволення від гріхів; добра новина про любов Бога показана в Христі, в Ньому знаходимо сенс  розважань про страждання Ісуса, речей, яких не сприймаємо і не розуміємо, все є проникнуто і освітлено Божою любов’ю.

Літургійні знаки: Немає Євхаристійної Літургії. Адорація (поклоніння) Хреста

Цього дня – єдиний раз у році – не відправляється Євхаристія, на знак Смерті і Воскресіння Ісуса.

У Велику П’ятницю сам Ісус приносить Себе в жертву на Голгофі й стає джерелом для кожної Євхаристії.

Молитва в тиші

Всі стають на коліна, священик лягає долілиць на підлогу, подібно як Ісус молився у Гетсиманії. Вшановуємо Страсті Господа, визнаємо, що Він є нашим єдиним Спасителем.

Літургія Слова: Іс. 52,13-53,12; Євр. 4,14-16; 5,7-9;

Ів. 18,1-19,42

Довге читання про Страсті Господні, їх значення.

Слухаймо! Бо кожне читання Біблії нагадує нам про Божу любов, виражену в жертві Ісуса.

Вселенська молитва

У вселенській молитві згадується всіх людей, також невіруючих, страждаючих, шукаючих правди, людей інших релігій, а також усі справи світу. Ніхто не є забутий Ісусом на Голгофі. В тихій молитві можна віддати Богові все, навіть найскладніші справи.

Адорація (поклоніння) Хреста

На хресті зображено слова «Ось дерево Христа…»,   бо хрест видає плоди, як дерево. Триразовим визнанням: «Прийдіте, поклонімся!» визнаємо, що в Ісусі знаходимо спасіння. Вшановуючи Хрест поцілунком виражаємо віру, що Ісус є нашим Спасителем, приймаємо Його як єдиного Господа нашого життя. Також просимо про розуміння і прийняття свого особистого хреста (важкої ситуації, страждання, несправедливості від людей), про здатність бачити прояви Божої любові в нашому житті. Іноді Бог допускаючи якийсь хрест хоче врятувати нас від більших страждань.

Причастя

У Святому Причасті приймаємо спасіння і нове життя, яке дав Ісус Христос.

«Живу вже не я, а живе Христос у мені»

Процесія до «Гробу Господнього» Як в час похорону, переноситься Господнє Тіло (Пресвяту Євхаристію), до  Гробу. Там виставляється монстранція, прикрита білим велоном, як тіло Христа огорнуто в плащаницю. При Гробі тривається у спільній і індивідуальній молитві.

ВЕЛИКА СУБОТА

Євангельські події: сходження Христа у відхлань (сфера, де перебували душі очікуючих на спасіння), Тіло відпочиває в гробі, очікування Воскресіння.

Послання: роздуми в тиші над особистими стосунками з Богом.

Літургійні знаки: тиша, не відправляється Євхаристія, молитви без супроводу органу. Пам’ять про тишу Гробу, яка допомагає в тихій молитві і роздумах перед Богом.

ВЕЛИКДЕНЬ. ПАСХАЛЬНА ВІГІЛІЯ

НАЙВАЖЛИВІША ЛІТУРГІЯ РОКУ.

Євангельська подія: Воскресіння.

«А як Христос не воскрес, то марна віра ваша, – ви ще у гріхах ваших. Алеж Христос таки справді воскрес із мертвих».

Послання: Нове, Боже життя в Ісусі, підняття з гріха і смутку, перемога над смертю, духовною і фізичною.

Літургійні знаки:

Світло

З настанням темряви при храмі запалюється велика пасхальна свічка (пасхал) від вогнища. На кожну важку ситуацію, гріх, смуток, фрустрацію, депресивний стан, знеохочення, є відповідь – Воскресіння Христове, котре як вогонь розсіює темряву, зігріває і очищає кожного.

Пасхал

Велика, щороку нова свіча, яка символізує Воскреслого Христа. На ній зображено грецькі літери:Альфа – А –  перша літера грецького алфавіту i Омега – Ω – остання літера. Символ Христа, який є початком (А) і кінцем (Ω) усього. В Ісусі Христі бачимо сенс нашого пришестя на світ, страждань, діл, хворіб, смерті.

«Ти моя Дорога, Ти моє світло, Ти моє усе, Господи».

На пасхалі написано актуальний рік, бо Ісус діє тепер, сьогодні, моя ситуація сьогодні є інша, аніж рік тому, і сьогодні Бог промовляє й діє в мені. Від пасхалу запалюємо наші свічки, приймаємо для себе світло Христове.

Спів гімну «Exsultet» («Ликуй же»).

Гімн оповідає історію спасіння. З вражаючими в своїй силі словами, проголошуючи Добру Новину:

«О, дійсно необхідним був гріх Адама, знищений Христовою смертю! О, щаслива провина, яка удостоїлась мати такого великого Відкупителя!»

Літургія Слова:   Бут. 1,1-2,1; Бут. 22,1-29-18;

Вих. 14,15-15,1; Іс. 54,5-14; Іс. 55,1-11; Вар. 3,9-15-4,4; Єз. 36,16-28; Рим. 6,3-11; Мк. 16,1-7

Слово Боже очищує, промовляє до нас, надихає, варто його слухати, навіть якщо чогось не розуміємо, злі духи все розуміють і втікають.

Читання спираються на тайні чотирьох ночей:

  1. Ніч створення світу (не було нічого, а Бог учинив все своїм Словом, тому і мене може створити наново);
  2. Ніч жертви Авраама. Батько покликаний принести в жертву свого єдиного сина Ісаака. Авраам готовий бути послушним Богу. Ставить Бога на перше місце в своєму житті. Це здійснилось на Голгофі: Бог віддає самого Себе в Ісусі Христі.
  3. Ніч виходу з рабства Єгипту. Мойсей, як пізніше Ісус виводить з неволі (гріх) народ.
  4. Сьогоднішня Ніч – Воскресіння Христа. Повна перемога над гріхом і смертю.

Освячення води

Про значення води дізнаємося в історії виходу з

Єгипту, коли ізраїльтяни перейшли через море. Для людей Біблії море було небезпечне і символізувало смерть. У водах Червоного Моря загинули фараон і єгиптяни (символ демона і гріха). Ісус, помираючи на хресті, подолав  води смерті. Вийшов з них переможцем, покорив смерть, воскрес і переміг. Тепер при цих водах  охрещені, тепер як дорослі, відновлют союз з Богом, обітницю жити з Богом, які були закладені при хрещенні.

ВЕЛИКДЕНЬ. Ранок

Євангельська подія: Воскресіння. Зустріч Воскреслого Христа з людьми. «Ісуса Бог воскресив, – ми всі цьому свідки»

Послання: Свідчення усім про зустріч з Воскреслим Ісусом.

Літургійні знаки: Підняття з Господнього Гробу, монстанці (виставлення Євхаристійного хліба), процесія (вихід назовні) для об’явлення світу про воскресіння Христа.

Розпорядок Богослужінь

ПАСХАЛЬНІ ТРИДЕННЯ

29 березня – Великий Четвер

Свята Літургія: 18:30

30 березня – Велика П’ятниця, чування при Гробі Господньому

Свята Літургія: 18:30

31 березня – ВЕЛИКДЕНЬ. ПАСХАЛЬНА ВІГІЛІЯ (приносимо свічки) – 19.00

1 квітня – ВЕЛИКДЕНЬ. РАНОК

Свята Літургія: 9.00 та 12.00

2 квітня – понеділок Великодня (ділення досвідом: де зустрів Воскреслого Христа?)

Свята Літургія: 9.00 та 18.30

Річниця переходу до Дому Отця нашого Покровителя св. Йоана Павла ІІ

Римо-католицька Парафія св. Йоана Павла ІІ

м. Львів

каплиця: Сокільники, Стрийська, 6,  (перша зупинка за автовокзалом у напрямку Ашану)

тел. 097 517 06 42

 

Гімн «Exsultet» («Ликуй вже»)

(співається тільки під час Пасхальної Вігілії)

Ликуй вже, ангельське воїнство Небесне; *нехай возвеселяться божественні тайни; *і про Царя величну перемогу *сурма нехай сповістить довгождана.

Хай теж радіє Мати Церква, *оздоблена промінням такого світла; *а ця святиня нехай залунає * могутнім голосом народу. Він за нас предвічному Отцю сплатив борг Адама *і прадавньої вини борговий запис стер жертовною кров’ю…

О, справді необхідний був гріх Адама, *знищений Христовою смертю! *О, щаслива провина, яка удостоїлась мати такого великого Відкупителя! Це та ніч, якої колись нашим батькам, синам Ізраїля, виведеним з Єгипту, *море Червоне по сухому дні Ти перейти дозволив…

Тож в цю ніч благодатну, * прийми, святий Отче, вечірню жертву прославлення, *яку Тобі в урочистому приношенні цієї свічки – з плоду праці бджіл * руками своїх слуг складає свята Церква. Хай полум’я [пасхалу]зустріне зорю досвітню, *цю зорю, яка не знає заходу* – Христа, Твого Сина, що, повернувшись із відхлані, *ясно засяяв роду людському *і живе й царює на віки вічні.

Адміністратор

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Next Post

Запрошуємо на святкування Пасхи разом з нами!

Пн Бер 26 , 2018
Пасха за григоріанським календарем у римо-католицькому обряді цього року святкується 1 квітня. Пасха – це не тільки Великодня неділя, це три дні – Пасхального Тридення, яке має на меті відобразити і таїнственно пережити історію страстей, смерті та воскресіння Ісуса. Кожна літургія Пасхального Тридення – від Великого Четверга до Великодня має символи […]

Вам може сподобатися

Breaking News