Пастирське послання Архієпископа Мечислава Мокшицького Львівського митрополита

Всечесні Отці та Богопосвячені Особи!

Улюблені в Христі Брати і Сестри!

Коли у 2001 році Святий Йоан Павло ІІ приїхав з візитом в Україну, він був першим Папою і поки що єдиним, який відвідав наш край. Це була велика подія для мешканців України, яка підтвердила їхні зв’язок з Європою. Візит Папи звернув увагу всього світу на нашу країну і пригадав її болісну і важку історію, складний шлях до свободи, а водночас – різноманіття культур та національностей.

Це паломництво стало також зміцненням для відродженої Церкви, структури якої він оновив лише десятьма роками раніше. Пам’ятаємо, що під час свого понтифікату він призначив єпископів для Львова, Кам’янця-Подільського та Житомира, створив апостольську адміністрацію для вірних латинського обряду на Закарпатті, відновив і розпочав діяльність кількох дієцезій. Папа був пов’язаний з цими землями через дружбу та приватні контакти. З Львівською Архідієцезією його єднала особа архієпископа Євгенія Базяка, який висвячував його на єпископа-помічника Кракова. В цьому місці не можна не згадати Кардинала Мар’яна Яворського, який помер рік тому, великого друга та довіреної особи спочатку священика, згодом архієпископа Кароля Войтили і, врешті, Папи Римського Йоана Павла ІІ. Великим виразом цієї великої довіри було скерування кардинала Мар’яна на архієпископську столицю у Львові та покладення на його плечі завдання відновлення спільноти Церкви в Україні.

Згадуючи ці події, слід підкреслити, що Йоан Павло ІІ досі присутній в різних сферах у серці народу України, який йому дуже вдячний. Виразом цього є пам’ять про його вчення, а особливо про слова: «Duc in altum! Випливи на глибінь, випливи на глибінь, Львівська Латинська Церкво! Господь з Тобою! Не бійся труднощів, які й сьогодні появляються на твоєму шляху. З Христом переможеш! Відважно прямуй до святості: в ній прихована незаперечна обітниця справжнього миру і постійного розвитку»; а також: «Християни обох народів повинні йти разом в ім’я єдиного Христа, до єдиного Отця, ведені тим самим Святим Духом, який є джерелом та засадою єдності». У цих словах ми знаходимо не лише послання, але й справжній заповіт, який ми повинні виконати.

Під час Святої Меси, звершеної для нашої спільноти, Папа Римський беатифікував двох священнослужителів Львова: Львівського Митрополита архієпископа Юзефа Більчевського та Зигмунта Гораздовського, який наприкінці XIX століття заснував у Львові Згромадження Сестер Святого Йосифа. Обох, піднесених до слави вівтаря, у багатонаціональному Львові люди обдаровували пошаною, незалежно від їхньої етнічної приналежності. Папа Римський подав їх як приклад усім – вірним та духовенству. Він висловив це під час своєї проповіді, сказавши: «Архієпископ Юзеф Більчевський закликає нас жити самовідданою любов’ю до Бога і ближнього. Вона була найвищим правилом його життя. З перших років священства він палко любив Об’явлену Істину, що привело до того, що його богословські пошуки стали оригінальним способом реалізації заповіді любові ближнього у конкретних діях. Цього доброго і вірного слугу Господа, натхненного глибокою духовністю та невмирущою любов’ю, любили та поважали всі його співгромадяни, незалежно від віросповідання, обряду чи національності. (…) У той період, коли архієпископ Більчевський виконував пастирське служіння у Львові, свої останні роки життя провів там також о. Зигмунт Гораздовський, справжня перлина латинського духовенства цієї Архідієцезії. Незважаючи на своє слабке здоров’я, ведений надзвичайною любов’ю до ближнього, він постійно присвячував себе служінню бідним. Після його смерті говорили, що він був «справжнім монахом, хоча і не складав монаших обітів», а завдяки своїй повній вірності убогому, слухняному та чистому Христу, він став особливо вірогідним свідком Божого милосердя».

На завершення Святої Меси Святий Йоан Павло ІІ також коронував образ Матері Божої Милостивої з Львівської Катедри. З цієї нагоди він сказав: «За мить я короную чудотворний образ Матері Божої Милостивої, Пані Львова. Нехай Її захист постійно супроводжує це місто та всю Україну». Він також знайшов час для приватної молитви перед цим образом, коли відвідував нашу Катедру.

У пам’яті багатьох, сьогодні вже дорослих, залишилася зустріч з молоддю, під час якої св. Йоан Павло ІІ закликав молодих людей керуватися у своєму житті заповідями, записаними в Декалозі. Святіший Отець нагадав, що на початку третього тисячоліття Христос знову запитує молодих людей: «На вашу думку, хто Я?» Тоді Папа сказав: «Я приходжу, щоб переконати вас відповісти як апостол Петро: «Ти – Христос, Син Бога Живого. Ти, Ісусе, маєш слова вічного життя». Далі Папа наголосив, що слова Ісуса дають життя, показують шлях, зцілюють розбиті серця і вливають в них нову надію. Святіший Отець вказав на Декалог як на основний закон людства, записаний в сумлінні кожної людини. Він додав, що це перший крок до свободи та вічного життя, завдяки якому людина входить в особливі стосунки з Богом та іншими людьми. Він зазначив, що цей закон повинен бути принципом повсякденного життя кожної людини та постійною точкою відліку у побудові сьогодення та майбутнього.

Мої Дорогі!

Ці короткі спогади папського послання, з яким він стояв посеред нас, нехай стануть повторенням його повчання. Воно не втратило своєї важливості та актуальності. Потребуємо його сьогодні так само, як і тоді. Тим більше пам’ятаймо про його зміст, адже вже виросло покоління, яке не пам’ятає тих подій. Тому ми несемо відповідальність за передання цього повчання наступникам. Повертаймося до них не лише в розповідях та спогадах, але і в наших щоденних рішеннях.

Безперечно, дуже добрим приводом для цього є двадцята річниця Пастирського Паломництва св. Йоана Павла ІІ до Львова. З цієї нагоди ми хотіли б скласти подяку Всевишньому Богу за благословенний час його перебування серед нас.

Прошу всіх вас з’єднатися у цій подяці. Нехай у кожній парафії будуть принагідні молитовні чування, поєднані зі Святою Месою.

Основні урочистості на пам’ять про Паломництво відбудуться у Львові 25 та 26 червня. Усвідомлюю, що багато з вас не зможуть в них взяти участі, тому прошу про духовне єднання. Натомість, запрошую жителів Львова та його околиць 25 червня о 1930  до нашої Митрополичої Базиліки на Ювілейний концерт, а 26 червня на молитовне чування та Святу Месу о 1000 до храму св. Йоана Павла II по вул. Стрийській. На пам’ять про цей ювілей та як знак вдячності буде освячена статуя св. Йоана Павла ІІ. Як ми добре знаємо, саме неподалік від цього місця, на Львівському іподромі, відбувалася папська Свята Меса.

Я дякую усім вам за єднання в цій подяці та за пам’ять про такого близького моєму серцю Папу, який зробив стільки для нашої Церкви.

 

З усього серця благословляю вас усіх: В ім’я Отця і Сина, і Святого Духа. Амінь.

 

Львів, 17 червня 2021 року

 + Мечислав Мокшицький

                                                                                Митрополит Архієпископ Львівський

Адміністратор

Next Post

Комунікат про скасування звільнення (диспенсації) вірних від обов’язкової участі у Недільних Месах на період пандемії

Нд Чер 20 , 2021
Дорогі Брати та Сестри, кільканадцять останніх місяців стали для нас складним періодом, пов’язаним із загрозою Covid-19. Ми можемо бути вдячними Богові, а також державній та місцевій владі за те, що ми мали доступ до наших храмів ввесь цей час. Як пастирі, ми дуже вдячні багатьом відданим священикам, богопосвяченим особам та […]

Вам може сподобатися

Breaking News