Святкування Різдва у Львові в парафії бл. Йоана Павла ІІ є особливим. Умови, в яких функціонує наймолодша і найменша римо-католицька громада Львова (гостинні приміщення Українського Католицького Університету на вул. Хуторівка) дозволяють не тільки відправляти Службу, але також разом, в великій кількості учасників, святкувати Святвечір. Метою цього проекту є показати, яким чином можна святкувати, щоб Різдво було і зустріччю між людьми, і активним переживанням послання, яке воно в собі несе. Тому – крім молитви і ділення облаткою – урочисто вносяться і благословляються фігурки шопки (молитви читають священики і миряни), пояснюється
символіка сіна, ялинки і прикрас. Католицькі Скаути Європи внесли Віфлеємський вогонь, від полум’я якого запалили свічки всі учасники. Проводиться майстер клас, під час якого можна власноруч в простий спосіб зробити шопку та різдвяні прикраси. Молитви, благословіння, розмови з дітьми про Різдво (перед самою їжею) можуть тривати багато часу і не буду довгими. Є родини, котрі завдяки тому, що чомусь навчилися на такому святкуванні, тепер вже в подібний спосіб святкують Святвечір у своїх домівках. Допомогою є текст, який пропонує приклади молитв і порядок проведення домашньої літургії (*зразок тексту нижче).
Як завжди, ентузіазмом віри захоплювали учасників студенти з Африки та Азії, які вирізнялись своїм народним одягом та динамічними співами. До африканських танців приєдналися також інші гості. Серед учасників були і індуїсти, і мусульмани (не вперше). Мусульмани (сирійці з Ливану) співали колядки арабською мовою.
Як завжди, серед гостей свята є греко-католицькі священники та семінаристи. Традиційно проповідь під час пастирки виголосив греко-католицький священник, – в цьому році о. Юрій Саквук, керівник духовно-пасторального відділу УКУ. Різдвяні фігури благословив о. Віталій Дуткевич, сиклер єпархіальної Курії.
о. Григорій Драус
*Домашній обряд святвечора
Святе Євагнеліє від Луки 2,1-20 або від Матея 1,18-24
Пошуки першої зірки (згадує зірку, що провадила мудреців). Запалення світла
Благословення світла
Прославляємо Тебе, Боже, бо Ти відділив світло від темряви, добро від зла, віру від знеохочення, Божий народ – Церкву від поган. Христос – світло прийшов у світ і освітлює нашу темряву.
Всі: Слава Отцю, і Сину, і Святому Духові.
і нині, і повсякчас, і на віки вічні. Амінь.
Благословення зірки над вертепом
«Йшли і побачили світло, яке зупинилось над місцем, де було Дитя». Дякуємо, Боже, за тих, які указують нам дорогу до Тебе. Дякуємо за всі події, які допомогли нам пізнати Тебе.
Всі: Слава Отцю, і Сину, і Святому Духові.
і нині, і повсякчас, і на віки вічні. Амінь.
Запалення світла
Благословення світла
Прославляємо Тебе, Боже, бо Ти відділив світло від темряви, добро від зла, віру від знеохочення, Божий народ – Церкву від поган. Христос – світло прийшов у світ і освітлює нашу темряву. Світло Христа!
Всі: Богу подяка!
Благословення фігурки Святого Йосифа:
Йосиф – слухняний Богові. Ангел сказав: прийми Марію – і прийняв. Втікай в Єгипет – і пішов. Вертайся до Назарету – і повернувся. Дякуємо за слухняність Йосифа Божому Слову! Святий Йосифе, Тобі слава на віки!
Всі: молись за нас!
Благословення фігурки Марії:
Всі: Богородице Діво, радуйся, благодатна Маріє, Господь з тобою. Благословенна ти між женами і благословенний плід утроби твоєї, бо ти породила Христа Спаса, Ізбавителя душ наших.
і (або)
Радуйся, Маріє, благодаті повна! Господь з Тобою! Благословенна Ти між жінками і благословенний плід лона Твого, Ісус. Свята Маріє, Мати Божа, молись за нас, грішних, нині і в годину смерті нашої. Амінь
Слава Отцю, і Сину, і Святому Духові. Як було на початку, і нині, і повсякчас, і на віки вічні. Амінь.
Благословення сіна:
Ти, Боже, знаєш про мене, про мої потреби. Ти мій пастир, ведеш мене на відпочинок. Слава Тобі Боже, слава Тобі!
Всі: Слава Тобі Боже, слава Тобі!
Благословення фігурки Ангела:
«Ангел сказав: Я звіщаю вам велику радість: Сьогодні народився вам у місті Давидовим Спаситель, він же Христос Ісус. І ось вам знак: ви знайдете дитя сповите, що лежатиме в яслах». Повторюймо з хором Ангелів: «Слава во вишніх Богу й на землі мир людям доброї волі!»
Всі: Слава во вишніх Богу й на землі мир людям доброї волі!
Благословення фігурки пастухів:
«Ходімо лишень до Вифлеєму та подивимося на ту подію, що Господь об’явив нам». Разом з пастухами: Поклонімося Христу!
Всі: Поклонімося Христу!
Принесення фігурки Ісуса
Бог вирішив ввійти в нашу історію, в таку, яка вона є, з цілим тягарем обмежень і драматизмом. Чинячи це, указав нам своє милосердя і повну любові прихильність до людини. Він є Богом з нами. Ісус є Богом з нами.
Слава Ісусу Христу !
Всі: На віки слава!
Благословення фігурок Мудреців (волхів):
«Мудреці прийшли в Єрусалим зі Сходу і питали: Де цар юдейський, що оце народився? Ми бачили його зорю на сході й прийшли йому поклонитись». Вчини Боже, щоб ми тебе більше шукали, а знайшовши, любили і визнавали:
Всі: Слава Отцю, і Сину, і Святому Духові.
і нині, і повсякчас, і на віки вічні. Амінь.
Благословення ялинки і прикрас
«І посадив Господь дерево життя посеред саду в Едемі. А коли вигнав чоловіка і жінку з Едему, поставив херувима з полум’яним мечем, щоб стерегти дорогу до дерева життя». Прославляємо Тебе, Боже, що народженням Ісуса Христа відкрив нам дорогу до нового, вічного життя. Слава Тобі, Боже!
Всі: Слава Тобі, Боже!
Благословення різдвяного хліба («оплатка»)
Благословенний є Ти, Господи, Боже всесвіту, бо з Твоєї доброти отримали хліб, плід землі. Ти в Ісусі Христі став хлібом, поламаним для нас. Це знак Твоєї любові до нас. Ділимося ним, так як ти даєш самого себе нам. Тобі честь і слава, поклоніння і благословення на віки вічні!
Всі: Амінь!